Učenjem kroz rad do kompetencija za tržište rada

Projekt "Učenjem kroz rad do kompetencija za tržište rada" namijenjen je učenicima Tehničke škole Sisak i zamišljen kao odgovor na povećane potrebe učenika Tehničke škole Sisak za stjecanjem radnog iskustva i znanja i vještina temeljenih na radu.

U Tehničkoj školi Sisak obrazuju se učenici u području strojarstva, elektrotehnike, ekologije i kemijske tehnologije za zanimanja strojarski računalni tehničar, tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom, tehničar za elektroniku, tehničar za računalstvo i ekološki tehničar. Nakon završetka obrazovanja učenici stječu zvanje tehničara i kompetencije s kojima konkuriraju za posao na tržištu rada. Nastojeći da kompetencije učenika koji završe obrazovanje u školi budu što konkurentnije na tržištu rada Tehnička škola Sisak zadnjih desetak godina provodi brojne aktivnosti kojima je zajednički cilj povećanje kvalitete škole, što u konačnici rezultira povećanjem kompetencija učenika koji završavaju školu.

Kako je jedan od strateških ciljeva EU za razdoblje 2011-2020 poboljšanje kvalitete i učinkovitosti strukovnog obrazovanja sa zadatkom da strukovno obrazovanje odgovori potrebama tržišta rada i u budućnosti dovede do gospodarskog napretka EU i njenih članica, tako se i Tehnička škola Sisak okrenula zadatku da podigne kvalitetu strukovnog obrazovanja u školi. Tako su uvedeni novi kurikulumi iz zanimanja strojarski računalni tehničar, tehničar za elektroniku i tehničar za računalstvo. Osnovna karakteristika tih novih kurikuluma je potpuno novi koncept obrazovanja okrenut ishodima učenja. Kurikulumi su osuvremenjeni i u njih su uključeni sadržaji relevantni na tržištu rada. Učenici zatim mogu birati između nekoliko ponuđenih modula koji imaju različite nastavne predmete i vode do različitih ishoda učenja, a uspostavljen je i sustav kreditnih bodova za uspoređivanje kvalifikacija sa srodnim kvalifikacijama iz drugih zemalja EU. U zanimanjima u kojima nisu uvedeni novi kurikulumi, uvedeni su u nastavu brojni novi sadržaji i nove metode poučavanja kako bi kurikulumi bili što bliži kompetencijama potrebnim na tržištu rada. Opremljeni su novi praktikumi, nabavljena je nova oprema, a nastavnici su usavršavanjem stekli kompetencije da mogu u svoje kurikulume uvoditi nove metode i nastavne sadržaje prateći razvoj tehnologije. Osim toga škola provodi brojne inovativne projekte, a učenici sa svojim radovima sudjeluju na sajmovima inovacija gdje redovito osvajaju vrijedne nagrade. Jedan od najpoznatijih projekata je utrka solarnih automobila ulicama Grada Siska. Provodeći sve ove aktivnosti učenici Tehničke škole Sisak dobivaju znanja i vještine koje su danas konkurentne na tržištu rada. Ono što im još nedostaje u obrazovanju je praktično iskustvo rada u poduzećima. Zbog toga smo se odlučili na organizaciju stručne prakse kroz mobilnost učenika u poduzeća u EU. U ovom projektu odlučili smo se na organiziranje stručne prakse u gradu Bolonji u Italiji i gradu Braga u Portugalu, kako bi učenici mogli u jednom potpuno novom radnom okruženju primijeniti svoja naučena znanja i vještine. Time će učenici razviti i svoje profesionalne i komunikacijske vještine, snalažljivost i samostalnost u jednoj potpuno drugačijoj životnoj okolini, steći će poslovne kontakte, usavršiti engleski jezik i naučiti osnove talijanskog i portugalskog jezika, te upoznati kulturu jedne nove zemlje. Osim toga u životopisu će dobiti jednu vrlo rijetku stavku iskustva rada u inozemstvu, koja će ih razlikovati od ostalih kandidata za zapošljavanje, a svoje kompetencije će moći i dokazati jer će posjedovati Europass mobility dokument, a stečeni ishodi učenja priznat će im se putem ECVET sustava kreditnih bodova. Pri tome treba napomenuti da je stručna praksa, odnosno radno iskustvo jedna od ključnih kompetencija koje se traže kod zaposlenja. Mogućnost da kroz program Erasmus+ osiguramo učenicima praktično iskustvo rada u poduzećima predstavlja nam idealan alat za podizanje kompetencija naših učenika.

Glavni cilj projekta je zato povećanje kompetencija učenika Tehničke škole Sisak s ciljem povećanja konkurentnosti na tržištu rada.

Specifični cilj ovog projekta je da učenici obavljanjem stručne prakse u poduzećima povećaju svoja znanja i vještine i to temeljna znanja i vještine struke, te steknu nova znanja i vještine temeljena na iskustvu praktičnog rada u poduzećima. Učenici će proširiti i svoje jezične i komunikacijske kompetencije i steći nove kulturološke kompetencije.

Projekt "Učenjem kroz rad do kompetencija za tržište rada" realizirat će se kroz trotjednu stručnu praksu 26 učenika Tehničke škole Sisak u poduzećima koja su smještena u okolici grada Bolonje u Italiji i 12 učenika u poduzećima u gradu Braga u Portugalu.

« Siječanj 2019 »

Tehnička škola Sisak / Marijana Cvetkovića 2, HR-44010 Sisak / ss-tehnicka-sk.skole.hr / ured@ss-tehnicka-sk.skole.hr