Tehničar za električne strojeve  s primijenjenim računalstvom

Stručni sadržaji, nastavnog plana i programa, imaju zadaću omogućiti učenicima stjecanje sustavnih stručnih znanja o materijalima, sklopovima, strojevima i uređajima, razvoju i pripremi proizvodnje, organizaciji rada, zaštiti na radu i zaštiti okoline. Stručni sadržaji imaju dva dijela: teoretske osnove i praktični dio. Teoretske osnove struke imaju zadaću dati potrebna objašnjenja za razumijevanje rada komponenata, uređaja i radnih procesa. Sastavni dio teoretskih osnova su i laboratorijske vježbe, koje treba razlikovati od radioničkih vježbi. Iako laboratorijske vježbe omogućavaju stjecanje pojedinih praktičnih znanja o rukovanju komponentama, instrumentima i priborom, njihova podjednako važna zadaća je samostalno otkrivanje novih i utvrđivanje ranije stečenih stručno-teoretskih spoznaja.

Praktični dio stručnih sadržaja (radioničke vježbe) ima zadaću omogućiti stjecanje osnovnih vještina u radu s materijalima, komponentama, instrumentima i strojevima. Dio stručnih sadržaja čini i stručna praksa čija je osnovna zadaća postupno uvođenje učenika u poslove tehničara u realnim uvjetima rada

Posebne zadaće ovog obrazovnog programa su osposobljavanje učenika za obavljanje poslova:

- kontrola materijala, poluproizvoda i proizvoda,

- operativno i tehnološko pripremanje proizvodnje električnih strojeva i opreme,

- ispitivanje i podešavanje složenih električnih proizvoda,

- primjena računala kod ispitivanja i obrade rezultata mjerenja

- izrada prototipova i izvanserijskih proizvoda,

- operativno organiziranje rada u proizvodnoj jedinici i vođenje radne skupine u proizvodnji,

- utvrđivanje normativa izrade, analiza troškova i kalkulacije,

- priprema tehnološke dokumentacije,

- planiranje materijala, nabava materijala, snabdijevanje proizvodnje,

- konstruiranje dijelova električnih proizvoda, standardizacija dijelova električnih proizvoda,

- osposobljavanje za djelotvornu uporabu računala i njegovu praktičnu primjenu pri proračunu,

konstrukciji i izradi ispitnih protokola

- održavanje električnih strojeva, pogona i postrojenja,

- kontrola proizvodnih procesa i ispitivanje kvalitete proizvoda.

Trajanje obrazovanja: 4 godine

Predmeti značajni za upis: hrvatski jezik, strani jezik, matematika, fizikai tehnička kultura

Zdravstveni uvjeti upisa: liječnička potvrda o raspoznavanju boja

« Siječanj 2019 »