Odabrani su učenici 4a za obavljanje stručne prakse u Njemačkoj!

Učenici  Tehničke škole Sisak strojarskog usmjerenja Robert Randić, Filip Abdulaj, Filip Mršić, Marko ćosić, Tomisalv Matijević i jedna učenica - Lucija Štefičić odlaze na stručnu učeničku praksu u grad Regen, Bavaria, Njemačka. Na put kreću 29.09.2013. u jutarnjim satima, te će se po dalasku u Regen  smjestiti  u jednokrevetne sobe hostela  Bayerwald-Akademie. Tamo ostaju tri tjedna gdje će odraditi stručnu učeničku praksu u Njemačkim kompanijama u sklopu projekta Tehničke škole Sisak nazvanog Stručnom praksom učenika do novih vještina  u CNC tehnologijama odobrenog od strane nacionalne  Agencije za mobilnost i EU programe.

Stručna učenička praksa je dogovarana i pripremana  s poznatom Njemačkom institucijom VHS - Volkshochschule iz Regena, starim prijateljima Tehničke škole Sisak i partnerima iz prijašnjih uspješnih projekata.

Nakon provedenih konzulatcija s VHS-om  naša škola je aplicirala  na Natječaj nacionalne Agencije za mobilnost i EU programe u programu  LEONARDO DA VINCI IVT (Initial Vocational Training). Inaće program Leonardo da Vinci obuhvaća strukovno obrazovanje i osposobljavanje te je osmišljen tako da svojim aktivnostima potiče razvoj znanja, vještina i kvalifikacija svih sudionika.

Projekt Tehničke škole nazvan  Stručnom praksom učenika do novih vještina  u CNC tehnologijama je na spomenutom natječaju „prošao“ odlično te je odobren iznos od 11.636 EUR za realizaciju istog.

Strukovni profesori strojarskog aktiva Škole su odredili po nekoliko kriterija izvrsnosti šest reprezentativnih učenika koji će imati čast sudjelovati na takvoj međunarodnoj stručnoj praksi. Pripreme za samu mobilnost u Njemačku traju praktički od početka prošle školske godine (2012/13) kada smo počeli pripremati Leonardo IVT projekt. Nakon objavljivanja rezultata Natječaja Agencije za mobilnost i EU programe u lipnju ove godine, intenzivno smo vršili pripreme za uspješnu realizaciju cijelog projekta.

Naši učenici će pohađati stručnu praksu u nekoliko Njemačkih kompanija koje u svom proizvodnom sustavu sadržavaju modrenu CNC tehnologiju. Na takav način će imati priliku vidjeti i raditi na najmodernijim i najrazvijenim CNC tehnologijama u Europi.

Krajnji formalni ishod stručne učeničke prakse je dokument Europass koji će dobiti svaki sudionik osobno. Tim dokumentom i usvojenim znanjima i vještinama učenici će steći značajne reference i prednosti pri dobivanju posla u struci.

Osim stručnih zadataka i tema učenici će u svom trotjednom baravku u Njemačkoj posjetiti mnoge važne povijesne destinacije tog okruga. Također će biti organizirane i posjete srednjim strukovnim školama, gdje će imati priliku vidjeti dio obrazovnog sustava Njemačke, ali isto tako i razgovarati sa svojim kolegama iz tih škola.

Nadamo se da će ovo biti jedna uspješna i korisna stručna praksa te da će odabrani učenici steći značajne kompetencije potrebne za njihov  daljnji stručni razvoj. Isto tako se nadamo da će dostojno prezentirati našu Školu, grad Sisak kao i državu Hrvatsku u cjelini.

« Prosinac 2018 »